ARTCONTACT 01-06 HAZİRAN 2021

İstanbul, bu yıldan itibaren yeni bir uluslararası çağdaş sanat fuarına daha ev sahipliği yaptı. Sekiz yıldır Başkent’te ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nı düzenleyen, alanın en deneyimli şirketlerinden ATİS Fuarcılık, bir ayağını da İstanbul’a uzattı. Genç sanatçılara önem vermenin yanı sıra kamusal alanda sanat çalışmalarını ve uluslararası işbirliklerini hedefleyen fuarda, aralarında Mehmet Aksoy, Devrim Erbil, Bedri Baykam, Ertuğrul Ateş, Prof. İsmail Ateş, Metin Yurdanur’un da bulunduğu yerli, yabancı bine yakın sanatçının eserleri, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin 10 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alanında sergilendi. Covid pandemisinin farklı boyutlarıyla işlendiği dikkat çekici projelerin de yer aldığı fuar kapsamında söyleşiler, paneller, konserler düzenleyen ARTCONTACT İSTANBUL İstanbullulara festival tadında bir organizasyon yaşattı. ArtContact İstanbul, 31 Mayıs’taki ön izleme ile sanatseverlere kapısını açtı. Açık ve kapalı alanları, sağlıklı iklimlendirme sistemi, 16 metre tavan yüksekliğiyle, sanatsal etkinlikler için ideal mekanlardan birisi olan Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’ndeki fuar, 5 Haziran’a kadar 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçiler ile buluştu. Yüzü aşkın galeri, müze, üniversite, kurum, proje ve insiyatifin yer aldığı ve pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen fuarda, bu nedenle aynı anda belirli sayıda ziyaretçi kapalı mekanda kabul edildi. Son iki yıldır Covid Pandemisi nedeniyle zorlu çalışma şartları bulunan sağlık personeli ile eşleri, fuara bir ücret ödemeden girebildiler. 31 Mayıs’taki ön izleme kapsamında BAU Jazz’ın açılış konseri sonrasında ödül töreni düzenlendi. ArtContact İstanbul’un ilk senesinde üç ödül sahibini buldu; ‘Sanatçı Onur Ödülüne İbrahim BALABAN’, ‘Sanata Katkı Onur Ödülüne Bedri BAYKAM’ ve ‘Kurum Onur Ödülüne ASAŞSANAT’ layık görüldü.
Fuarın logosunda, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünden Prof. Namık Kemal Sarıkavak’ın imzası bulunurken, ödül heykelciği, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü öğretim üyesi Selçuk Yılmaz tarafından tasarlandı. İstanbul’un 7 tepesine gönderme yapan ödül heykelciği, 7 martı figüründen oluşuyor.
Fuarın dikkat çekici projelerinden biri de Türk Seramik Derneği’nin ilk kez bütün disiplinlere açık olarak gerçekleştirdiği bir etkinlik olan ‘Antropause-İnsan Duraklaması’ kavramı, serginin küratörleri Mutlu Başkaya, Fatma Batukan ve İlhan Marasalı’ nın anlatımları ile sanatseverlerle buluştu.
Fuarda İnsan Duraklaması başlığı altındaki sergide, aralarında Koreli sanatçı Kim Yong Moon ile Zerrin Tekindor, Hasan Şahbaz, Elifko, Çağlar Uzun, Claudia Schmidt’in de bulunduğu 48 sanatçının eserleri sergilendi.
Sanatseverler, fuar alanına geldiklerinde, 10-15 ton ağırlığında, en büyüğü 5.5 metre boyunda olan görkemli heykellerle karşılaştılar. Mehmet Aksoy, Metin Yurdanur ile ASAŞ Sanat ve Atölye 20’nin yirmiye yakın heykeli fuarın açık alanında yer aldı. Fuarın destek verdiği genç sanatçıların heykelleri ile Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin pişmiş toprak çalışmaları da yine açık alanda sanatseverlerle buluştu. Demir Heykel Çalıştayı ve Street art çalışmaları da fuar etkinlikleri kapsamında sanatseverlerle buluştu.
Mutlu Başkaya ile Kim Yong Moon’un küratörlüğünü yaptığı, 27 sanatçının eserlerinin yer aldığı ‘Macsabal İpek Yolu Sergisi’, 1 Haziran’dan itibaren izlenime sunuldu.
Hacettepe Üniversitesi, Şırnak Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi’nden gençlerin katılımlarının olacağı fuarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Şişli Belediyesi, Kartal Belediyesi, Beylikdüzü Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ile Eskişehir Tepebaşı Belediyesi de sanat projeleri ve sanatçılarıyla ArtContact İstanbul’da yerini aldı.
Mersad Berber Müzesi, Aydın Doğan Vakfı, IWC Dünya Suluboya Derneği, UKKSA, Turkish Painting, Hamiye Çolakoğlu Seramik Müzesi, Hacettepe Üniversitesi Modern Müzesi, İmoga Grafik Sanatlar Müzesi ile İyilik için Sanat, Sanata Engel Yok ve Art-İstanbul Suluboya Derneği de fuarda yerini aldı.
Yerli ve yabancı 1000’in üzerinde sanatçının eserlerinin, 10 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alanında sergilendiği fuar kapsamında aralarında Tamer Levent, Suat Arıkan, Akın Ekici’nin de bulunduğu isimlerin katıldığı söyleşiler ile panel ve konserler, pandemi kuralları çerçevesinde gerçekleştirildi. Bu kapsamdaki etkinliklerden ‘İbrahim Balaban Paneli’, 1 Haziran’da yapıldı.
Zafer Bilgin’in moderatörlüğünde yapılan panelin katılımcıları, Emre Zeytinoğlu, Nebil Özgentürk, Nazım Alpman, Reis Çelik, Cüneyt Uzunlar ve Hasan Nazım Balaban’dan oluştu.
Açılış konserinin yanı sıra Muammer Ketencioğlu ve Balkan Yolculuğu Konseri (Medeniyetlerin Sesi Korosu katılımıyla), Ethem Çalışkan’a Saygı Konseri ve Bau Trio, 1 ve 2 Haziran’da sanatseverlerle buluştu.
ATİS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, yeni çağdaş sanat fuarının farkını ve hedeflerini anlatırken, “ArtContact İstanbul, genç sanatçılara ve yeni projelere önem vermenin yanı sıra kamusal alanda sanat çalışmalarını ve uluslararası işbirliklerini hedeflemektedir” dedi.
“Sanat piramidini biraz daha aşağı doğru sarkıtmak istiyoruz” diyen Aygül, artık bir marka haline gelen ArtAnkara’dan sonra ArtContact İstanbul’un da çok uzun olmayan bir sürede uluslararası sanat camiası tarafından tanınan ve saygı gören bir etkinliğe evrileceğine inandığını da vurguladı.